Eesti on täis andekaid ja osavaid sportlasi, mõned neist juba oma ala igavesed professionaalid, teised alles tõusvad tähed. On aga üks sport, mida ei tunnustata ikka veel üldsuse poolt „õige“ spordina. See on e-sport. Võibki vaidlema jääda, kas toolis istumine ja arvutimängude mängimine on päris sport, aga igal juhul on e-sport üks kiiremini kasvavaid spordialasid terves maailmas ning see kogub aina enam populaarsust ja tunnustust ka Eestis.

Eestis on läbi aastate olnud väga palju andekaid ja teenekaid e-sportlasi, kelle kohta laiem avalikkus teab võrdlemisi vähe. Välja võiks tuua kindlasti Puppey (õige nimega Clement Ivanov), kes mängib DOTA 2 ja on esportsearnings.com andmetel teeninud turniiridelt kokku üle nelja miljoni dollari! Edukuse poolest teisel kohal on meie tänane staar ropz, kes on noor Counter-Strike: Global Offensive´i (CSGO) mängija ning on end selles first-person tiimidega strateegiamängus viimase viie aasta jooksul pidevalt tõestanud.

1.
Kanuuna
200 TASUTA SPINNID
MÄNGI
2.Betsafe
100 TASUTA SPINNID
MÄNGI
3.
Boost
50 TASUTA SPINNID
MÄNGI

Kes see ropz siis õigupoolest on?

Ropz ehk pärisnimega Robin Kool on Jõgevalt pärit 23-aastane (sündinud 1999) professionaalne CSGO mängija, kes alustas oma mängijakarjääri juba 17-aastaselt. Alguses mängis ta Call of Dutyt, kuid nähes professionaalse mängija nothingu videoid Counter-Strike´st, otsustas ta ka ise kätt selles mängus proovida. Tema esimene turniir oli BYOC Estonia, kus ta jäi juba paljudele silma. Aegapikku jõudis ta erinevaid turniire võites Faceit HQ London võistluseni, kustkaudu ta värbati professionaalsesse Mousesports tiimi. See oli aastal 2017 ja sealt edasi läks ropzi karjäär ainult ülesmäge.

Ja ülesmäge see tõesti läks, sest juba järgmisel aastal, 2018, valis hltv.org ta kahekümne parima CSGO mängija hulka. Selles tabelis püsis ta ka järgmised neli aastat, seejuures on ta viie aasta jooksul saadud edetabelikohtadest parimaks kohaks siiani seitsmes koht. Neli aastat, mis ropz Mousesportsis (praeguse nimega MOUZ) veetis, läksid edukalt: nad võitsid oma tiimiga mitmeid tähtsaid tiitleid ja võistlusi.

Tundus, et MOUZ on ropzi jaoks õige koht, kuid 2022. aasta alguses tuli muutus – ropz liikus edasi mainekasse FaZe Clan´i. Ja oi, kuidas siis hakkas ropzi karjäär veel suuremat üleskurvi võtma – liquipedia.net andmetel on Robin koos FaZe Claniga võitnud pooleteise aasta jooksul juba poole rohkem turniire ja erinevaid karikaid kui mousesportsiga terve nelja aasta jooksul kokku! Hiljuti võitsid nad ka CSGO kõige kõrgeima kategooria turniiri ehk Majori, kusjuures polnud ükski tiimiliige varem seda tiitlit saanud. Muuhulgas oli see esimene selline tiitel nii eestlasest kui ka lätlasest mängijale. Ja, nagu see poleks veel kõik, sai FaZe Clan omale ka veel pool miljonit dollarit auhinnaraha!

Kui palju e-sportlased teiste sportlastega võrreldes teenivad?

Kui korra rahast rääkida, siis oleks ehk paslik võrrelda e-sportlaste tulusid teiste spordialade esindajatega. Võrrelda võib olla keeruline, sest tasusüsteemid töötavad iga spordiala puhul teisiti ning näiteks Olümpial ei jagata võitjatele üldse autasuraha, sest seda teevad tihtipeale riigid ise. Eesti maksab olümpiavõitjatele igakuiselt 1679 eurot (2023. aasta seisuga, sotsiaalkindlustusamet.ee) ehk aastas ligikaudu 20 000 eurot. See jääb igal juhul märgatavalt alla selle, mida ropz oma võitudega teenib.

Niisiis tundub, et Robin Koolil on tasku raha täis, head tiimikaaslased toeks ja ees helge tulevik. Üllataval kombel peetakse e-spordis juba 30-aastaseid liialt vanaks, sest e-spordis on konkurents tohutult kõva ja tipus püsimine nõuab suurt pühendumist: mõnikord isegi rohkem kui kaksteist tundi päevas. Robin on aga 23-aastaselt just oma võimekuste tipus ja tal on veel palju kasutamata potentsiaali.

Saab olema põnev jälgida, kui kaugele ropz veel oma karjääril jõuab. Kindel on, et parimad palad on alles ees: Eesti kõigi aegade edukamaks e-sportlaseks saamine oleks nüüd juba täiesti reaalne eesmärk.

100% BONUS KUNI 400€

MÄNGI NÜÜD!